Трудова міграція: де, як і чи варто шукати роботу за кордоном українцям.

Трудова міграція: де, як і чи варто шукати роботу за кордоном українцям.
06-09-2020 09:09:02

rabota za granicey

Трудова міграція: де, як і чи варто шукати роботу за кордоном українцям.

За даними Державної статистики України, на кінець 2019 року в Європі, Азії та Америці офіційно працевлаштовано понад 1,3 млн українців, переважна більшість - в Польщі, Чехії та Росії. Щороку кількість мігрантів в ЄС поступово зростає, що зумовлено збільшенням попиту на тимчасове працевлаштування (до 6 місяців) іноземців у сферах сільського господарства та туризму, а також - територіальною близькістю.  

Головна перевага праці за межами України для заробітчан - рівень заробітної плати. Вузькопрофільні спеціалісти мають можливість заробляти до 3 тисяч євро в місяць в залежності від сфери, досвіду роботи та країни. А щоб від поїздки залишись тільки позитивні враження - необхідно знати основні правила та особливості працевлаштування за кордоном.   

Де працюють українські заробітчани?

Згідно зі статистикою Департаменту по соціальним питанням ООН за 2019 рік, більш ніж 5 млн українців живуть за межами рідної країни (в тому числі - на правах біженців та трудових мігрантів). З них - 57% жінки та 69% входять до вікової групи від 20 до 65 років. 

Популярні сфери працевлаштування:

 • Будівництво та реставраційні роботи;
 • Догляд за дітьми та особами похилого віку;
 • Сільське господарство;
 • Готельний бізнес;
 • Транспортні перевезення;
 • Торгівля;
 • Низькокваліфікована праця на виробництві.

Тільки 24% з опитаних отримали можливість працювати по раніше отриманій спеціальності. 

Для більшості популярних вакансій основними вимогами до кандидатів виступають: досвід роботи від 2 років, вік від 20 до 55 років та достатній рівень знання іноземних мов для комунікації з колегами та клієнтами. 

Переважна більшість українців у 2020 році шукає роботу в Германії (54%), Польщі (34%), Італії та Іспанії (17%), збільшується зацікавленість мігрантів працевлаштовуватись і в таких країнах, як: Литва, Фінляндія, Нідерланди, Чехія. 

Легальне та нелегальне працевлаштування

Іноземці не громадяни країн ЄС мають право проживати і працювати в союзі тільки при наявності дозвільних документів - робочої візи, закордонного паспорта, полісу медичного страхування та трудового договору з потенційним роботодавцем.

Праця без оформлення трудових відносин порушує права найманих робітників, котрі вимушені працювати 6 днів на тиждень по 12 годин за зміну, що суперечить чинному законодавству.  Рівень окладів також нижчий, ніж при офіційному працевлаштуванні. 

Проблематичною є і процедура переходу від одного роботодавця до іншого. Вимогою виступає повторна підготовка дозвільних документів. Робота на двох підприємствах одночасно також вважається нелегальною.

Але саме офіційне працевлаштування надає право вимагати: отримання оплачуваних лікарняних та відпусток, заробітну плату та умови праці згідно з договором, право на допомогу в екстрених ситуаціях. 

На яку зарплату розраховувати українцю

Основною вимогою при пошуку роботи за кордоном серед заробітчан виступає високий рівень заробітної плати, який мінімум у 2-3 рази перевищує середньомісячну зарплату в Україні. Що пропонує ринок праці ЄС?

Станом на 1 січня 2020 року, мінімальна заробітна плата (гарантована) по Європі становить:

 • Бельгія - 1593 євро;
 • Нідерланди - 1650 євро;
 • Німеччина - 1584 євро;
 • Франція - 1539 євро; 
 • Іспанія - 1100 євро;
 • Греція - 840 євро.

Найменші показники спостерігаються в Болгарії (343 євро), Латвії (530 євро), Туреччині (490 євро). В залежності від сфери працевлаштування, найманий робітник в ЄС має змогу отримувати до 3500-4000 євро/місяць. Рівень заощаджень з урахуванням оплати житла, харчування, трансферу може досягати 87%.

Більшість роботодавців надають безкоштовне житло та забезпечують трансфер з/на роботу, заробітчани часто самостійно оплачують харчування, вартість мобільного інтернету. 

Як і де знайти роботу?

В залежності від освіти, досвіду роботи та рівня знання іноземних мов кандидата існує декілька способів пошуку роботи за кордоном:

 1. Фріланс або співпраця з закордонною компанією віддалено (найбільш актуальний вид співпраці в період карантину через COVID-19). Співбесіди з роботодавцем відбуваються без фізичної участі обох сторін, виплата зарплат, авансів одразу на картку. Актуально для копірайтерів, менеджерів з продажу товарів та послуг, спеціалістів у сфері IT.
 2. Дошки оголошень. Вузькопрофільні спеціалісти або кандидати без досвіду роботи мають змогу працевлаштуватись через спеціалізовані портали (наприклад, на сайті пошуку роботи за кордоном Layboard.com). Роботодавці публікують актуальні на сьогодні пропозиції для співпраці, а кандидати обирають вакансії в залежності від своїх побажань та навичок, та відгуків про роботодавця. 
 3. Агенції. Спеціалізовані компанії самостійно займаються пошуком вакансій, підготовкою документів та переміщенням клієнтів до місця працевлаштування. Від кандидатів необхідне лиш надання оригіналів та копій документів, фізична присутність в посольстві при для отримання візи.
 4. Через знайомства. Знайти роботу можна і через родичів, друзів, котрі вже мають досвід роботи за кордоном. 

Ще один спосіб пошуку роботи за межами України - фактично по прибутті в обрану країну. Важливо пам’ятати, працевлаштування по туристичній візі в ЄС вважається незаконним. Варто користуватись тільки перевіреними методами пошуку роботи та не погоджуватись на сумнівні пропозиції.

Шахраї - як виявити та захистись? 

Україна вважається одним з світових лідерів по експорту трудових ресурсів і міграції. Згідно з дослідженням Міжнародної організації з міграції, починаючи з 1991 року 260 тисяч українців постраждали від трудового та сексуального рабства в країнах Європи та Азії, з 13% усіх опитаних хоч раз погоджувались на сумнівні пропозиції.

П’ять головних правил допоможуть убезпечить та мінімізувати ризики стати жертвою шахраїв:

 1. Перевіряйте вимоги до вакансій та запропоновану заробітну плату з аналогічними пропозиціями на ринку. Наприклад, в Польщі при середній зарплаті в 1000 євро оклад для різноробів не може перевищувати 2-3 тисяч євро. 
 2. В країнах ЄС працевлаштування можливо виключно по трудовій візі (для контрактів будь-якої тривалості та типу).
 3. Якщо користуєтесь послугами агенції, уважно ознайомтесь з інформацією про неї в мережі, наявністю локального офісу, якістю сайту та відгуками. Краще віддавати перевагу компаніям з досвідом роботи від 3 років. 
 4. Ніколи, нікому не віддавайте оригінали документів.
 5. Обов’язково ознайомтесь з трудовим договором, запропонованими умовами праці та проживання. Про всяк випадок запишіть контактний номер та адресу посольства України в країні, де плануєте працювати. 

Підсумок: які переваги та недоліки роботи за кордоном

На сьогодні більшість населення замислюється про працевлаштування за межами України, переважно - в країнах ЄС. Доступність інформації про актуальні вакансії та спрощена юридична процедура працевлаштування дозволяє в 2020 році швидко знайти роботу спеціалістам навіть з мінімальним досвідом роботи та непрофільною освітою.

Основні переваги роботи за кордоном:

 • Швидкі гроші. Середньомісячна заробітна плата в ЄС вища за українську в середньому в 3-5 разів (в залежності від країни та сфери працевлаштування). Кваліфіковані спеціалісти мають можливість заробляти більше 2 тисяч євро в місяць;
 • Безпека та соціальні гарантії. Однією з вимог до офіційного працевлаштування виступає підписання трудового договору с роботодавцем. Документ нормує рівень заробітної плати, права та обов’язки обох сторін, умови праці тощо. Також працівники мають право на отримання оплачуваних лікарняних та відпусток. 
 • Практика іноземних мов. Досвід роботи з іноземцями - це постійна практика мови та поява нових знайомств. 

Українці мають можливість претендувати як на отримання короткострокових контрактів (наприклад, для сезонних робіт), так і довгострокових з правом подальшого оформлення ППП (посвідки на постійне проживання).

Мінуси:

 • Адаптація. Потрібен час для звикання до колективу, клімату, особливостей умов праці особливо в тому випадку, якщо у заробітчанина відсутній досвід роботи за кордоном. Період “звикання” в середньому займає від 1 до 3 тижнів. 
 • Вимоги до найманих працівників. Фізичне та емоційне здоров’я є обов’язковим, так як для більшості вакансій передбачувана важка праця. Для деяких вакансій також передбачуваний 12-годинний графік роботи, з понеділка по суботу.
 • Ризик виникнення непередбачуваних ситуацій. Ніхто не застрахований від непередбачуваних ситуацій - травм, змін у законодавстві (що стосуються пересування та працевлаштування за кордоном). Завчасно дізнайтесь контактні дані посольства України  на той випадок, якщо виникне необхідність отримати своєчасну допомогу або екстрено повернутись додому.

Однією з гарантій безпечного працевлаштування виступає уважність при пошуку вакансій та підготовці пакету документів. Для більшості країн ЄС необхідна наявність: робочої візи, полісу медичного страхування та трудового договору з роботодавцем. 

Не забувайте, що оформлення по туристичній візі вважається незаконним.

Если вас интересны вакансии за границей, можете посмотреть их по ссылке
Также следите за нами в Facebook, скоро будет доступно очень много предложений по вакансий за границей.

Получи работу уже через неделю!

Оставьте заявку и мы свяжемся с вами в течении 15 минут

Отзывы клиентов

Отзыв Дениса о работе в Чехии

Отзыв Марины о работе в Польше

Отзыв Дениса с Нидерландов

Блогер о сотрудничестве с BVS Rabota

Отзыв Николая

Возврат средств Богдау

Отзыв Сергея о работе в Израиле

Отзыв Снежаны

Отзыв Владимира

Отзыв Снежаны

На своем примере заключили договор с компанией, № 35/18, в договоре указаны все риски, всё предусмотрено и ясно. Можешь подписывать можешь нет. Да, могут быть задержки, форс мажоры, это же черт возьми работа в других странах. Ключевое слово "Работа", не отдых, не товар а работа. Она по природе не может нравится всем. Мы довольны сотрудничеством.

17.09.2021

Був працевлаштований в Ізраілю. Були складності з проходженням границі але все пройшло добре. Працював спочатку в ресторані, потім в готелі. Чистими на руки отримував 2000 дол. в міс.

17.09.2021

Уехал с помощью фирмы BVS на работу в Чехию. Работаю, зп в районе -1000$, претензий нет. Проживание бесплатно. Еще раньше летел в Израиль, но не пропустили на границе.

17.09.2021

Робота попалась неважка і багатооплачена... Працював спочатку на мясному комбінаті, потім на металургійному заводі де зароблям 1600 дол. в місяць Дуже задоволений... Зараз буду їхати ще раз. Дякую!!!

17.09.2021

Відкривав візу для поїздки в Іспанію все супер! Візу відкрили за 3 тижні. Питань не задавали. Компанія підтримувала Велике дякую вашій компанії.

17.09.2021

Открывал рабочую визу в Польшу, делал это первый раз, сразу же открыли на год. Еще и цена смешная у них. Спасибо вашей компании. Всем рекомендую порядочные ребята.

17.09.2021

Всем привет. Ехал через bvs-rabota в Египет - аниматором. Все что обещали выполнили. Немного хуже условия проживание чем обещали, но за то питание на высоте. Поработали и отдохнули. Спасибо ребята

17.09.2021

Хочу поблагодарить вас за помощь в открытии визы, хотя первый раз получила отказ, но потом с новыми документами получила визу. Надеюсь на дальнейшее сотрудничество с вами. Спасибо.

17.09.2021

Работа на дорогах очень понравилась. Платили достаточно и вовремя. На руки получалось больше 1300 евро. Работал под Ополе Ехал дважды туда. Советую Спасибо за то что вы есть!!!

17.09.2021

Працювала покоївкою в Польші. Дуже сподобалось, правда трохи маловато платили:) Але поїхала туди другий раз і платили вже достатньо. Дякую.

17.09.2021